Villa Otton

Atrakcje

Las

Do odkrycia są leśne ścieżki, urokliwe jeziorka i trasy rowerowe. Sam Park Narodowy „Bory Tucholskie” to wiele pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, cztery ścieżki dydaktyczne (w tym botaniczna przy siedzibie Parku w Charzykowach, kilka minut spacerem od Villi Otton). 

Miłośnicy dwóch kółek będą zachwyceni. W okolicy biegnie sieć ok. 200 kilometrów ścieżek rowerowych Kaszubskiej Marszruty (jedna z tras znajduje się przy Villi Otton). Zostały one wytyczone w bezpiecznej odległości od ruchliwych szos, w lesie, rzadko uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz szutrowymi i gruntowymi. Są uzupełnione tablicami informacyjnymi, przystankami dla rowerzystów, parkingami i kładkami. Dostępne szlaki to czerwony, zielony, żółty i czarny. 

Trasy pozwalają w aktywny sposób i w otoczeniu przyrody zobaczyć najciekawsze miejsca regionu. Dla wytrwałych są też trasy piesze – na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego wytyczono sieć ośmiu pieszych szlaków turystycznych, z czego aż trzy wiodą przez Charzykowy. W pobliżu Charzyków znajduje się także najwyższe wzniesienie na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego – Wzgórze Wolność mające 206 metrów n.p.m. Cała okolica to także raj dla grzybiarzy. W Borach Tucholskich rośnie około stu gatunków grzybów nadających się do spożycia.

Woda

Z okien Villi Otton rozciąga się widok na malownicze Jezioro Charzykowskie znajdujące się w otulinie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i w obszarze specjalnej ochrony ptaków. Pod względem wielkości akwen znajduje się na siódmym miejscu wśród jezior Pojezierza Pomorskiego i 21 miejscu wśród jezior Polski. To piękne plaże, w tym strzeżone przez ratowników miejsce kąpieli w Charzykowach ze strefą dla najmłodszych (położone kilka minut spacerem od Villi Otton), regaty, koncerty oraz liczne imprezy żeglarskie i związane z lokalną kulturą. 

Chętni mogą popływać żaglówką, kajakiem albo rowerem wodnym. Akwen świetnie nadaje się do organizowania rejsów turystycznych, podczas których można zajrzeć do urokliwych zatoczek albo na którąś z dwóch wysp. Mieści się tu też bardzo nowoczesny port jachtowy, wyposażony w dźwigi i slipy do wodowania łodzi, pomosty pływające i stałe oraz zaplecze techniczno-sanitarne. 

Miejsce ma bogatą i ciekawą historię – Charzykowy uznaję się za kolebkę polskiego żeglarstwa, bo tu z inicjatywy Ottona Weilandta powstało pierwsze na polskich ziemiach Towarzystwo Żeglarskie (obecnie Chojnicki Klub Żeglarski). Popularne w okolicy są też spływy kajakowe – przez Jezioro Charzykowskie wiedzie szlak kajakowy Brdy uznawany za jeden z najatrakcyjniejszych w Europie. Park Narodowy Bory Tucholskie udostępnia też punkt widokowy na Jezioro Charzykowskie na wysokim brzegu akwenu (między Bachorzem a Funką). 

A jeśli ktoś chce popływać i nacieszyć się wodą poza sezonem, może skorzystać z oferty Parku Wodnego w pobliskich Chojnicach.

 

Miejsca

Lokalizacja ma wiele do zaoferowania tym, którzy lubią zwiedzać zabytki, podziwiać budowle i poznawać ciekawą historię regionu. Zaledwie sześć kilometrów od Charzyków leżą Chojnice – 40-tysięczne miasto z bogatą przeszłością. Starówka do dziś zachowała układ ulic i domów ze średniowiecza. Warto zajrzeć na rynek z neogotyckim ratuszem i kamieniczkami, zobaczyć mury obronne i Bramę Człuchowską, która przed laty wraz z fosą broniła dostępu do miasta. 

Obecnie znajduje się w niej Muzeum Historyczno-Etnograficzne ze zbiorami haftów kaszubskich i eksponatami archeologicznymi. Pięć minut od centrum leży urokliwy Park Tysiąclecia z mostkami, ogrodem botanicznym, bulodromem, skateparkiem i innymi atrakcjami. Rodzinnie warto zajrzeć do Eksperymentarium – wystawa składa się z trzynastu interaktywnych stanowisk, na których można wszystkimi zmysłami doświadczyć praw przyrody. 

Jeśli ktoś ma ochotę wybrać się nieco dalej, w okolicy maksymalnie 50 kilometrów od Charzyków, może odwiedzić np. zamek krzyżacki w Człuchowie (20 km), siedemnastowieczny drewniany kościół, kręgi kamienne i kurhany w Leśnie (35 km), pochodzącą z 1913 r. wyłuszczarnię nasion w Klosnowie (8 km), Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach (19 km), pracownię i ogród artysty regionalnego Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jagliach (27 km), bunkier partyzancki Zielony Pałac pod Męcikałem (17 km), tajemnicze Kamienne Kręgi w Odrach (50 km), wiadukt w Fojutowie (47 km), grodzisko w Raciążu (22 km) albo minizoo pod Człuchowem (23 km). 

Można także spędzić czas w Parku Wodnym, na torach cartingowych, na ściance wspinaczkowej, w kręgielni albo kinie. W okolicy są też miejsca na małe i duże zakupy, m.in. galeria handlowa Brama Pomorza w Lipienicach.